Joe Allen

Joe Allen

Joe Allen, właśc. Joseph Michael Allen (ur. 14 marca 1990 w Carmarthen) – walijski piłkarz występujący na pozycji pomocnika w angielskim klubie Stoke City oraz w reprezentacji Walii. Allen od dziewiątego roku życia występuje w juniorskich i młodzieżowych zespołach Swansea City. Do pierwszego składu włączony został w 2007 roku. Zadebiutował tam 5 maja tego samego roku, kiedy to wszedł z ławki rezerwowych w przegranym 3:6 ligowym meczu z Blackpool. Był to jego jedyny występ w sezonie 2006/2007. Pierwszy raz od pierwszej minuty zagrał w meczu Pucharu Ligi z Walsall. Został wybrany najlepszym graczem tego spotkania. W kwietniu 2008 roku Allen wraz z drużyną juniorską wygrał rozgrywki FAW Welsh Youth Cup. W finale Swansea City pokonała Cardiff City. W sezonie 2007/2008 wystąpił 14 razy w drużynie seniorów. 7 października 2008 roku Allen został wypożyczony do Wrexham. W debiutanckim spotkaniu z York City Walijczyk zdobył bramkę. Przez prawie dwa miesiące gry na wypożyczeniu zagrał w dwóch ligowych meczach. Do drużyny Swansea City wrócił wcześniej z powodu kontuzji kostki. Do gry po kontuzji powrócił w grudniu. Jego zespół do końca sezonu walczył o miejsce dające grę w barażach o Premier League. Swansea City się to nie udało, zaś sam Allen otrzymał tytuł najlepszego gracza klubu młodego pokolenia. W czerwcu 2009 roku podpisał nowy kontrakt z zespołem, wiążący go do 2012 roku. Po trapiącym go kontuzjami sezonie 2009/10, Allen powrócił do regularnej gry na początku sezonu 2010/11. Imponujące występy sprawiły, że menedżer Brendan Rodgers zdecydował się wystawić go od pierwszych minut w derbach Południowej Walii w listopadzie 2010. Allen został wybrany najlepszym graczem tego meczu. Razem ze swoją drużyną awansował do Premier League po barażach. Kilka dni przed rozpoczęciem sezonu 2011/12 podpisał czteroletni kontrakt z walijskim zespołem. 10 sierpnia 2012 roku podpisał kontrakt z Liverpoolem. 18 sierpnia 2012 roku zadebiutował w lidze w barwach klubu, w przegranym wyjazdowym meczu z West Bromwich Albion. Tydzień później wystąpił przeciwko Manchesterowi City i został wybrany przez fanów i dziennikarzy piłkarzem meczu.
Joe Allen, właśc. Joseph Michael Allen (ur. 14 marca 1990 w Carmarthen) – walijski piłkarz występujący na pozycji pomocnika w angielskim klubie Stoke City oraz w reprezentacji Walii. Allen od dziewiątego roku życia występuje w juniorskich i młodzieżowych zespołach Swansea City. Do pierwszego składu włączony został w 2007 roku. Zadebiutował tam 5 maja tego samego roku, kiedy to wszedł z ławki rezerwowych w przegranym 3:6 ligowym meczu z Blackpool. Był to jego jedyny występ w sezonie 2006/2007. Pierwszy raz od pierwszej minuty zagrał w meczu Pucharu Ligi z Walsall. Został wybrany najlepszym graczem tego spotkania. W kwietniu 2008 roku Allen wraz z drużyną juniorską wygrał rozgrywki FAW Welsh Youth Cup. W finale Swansea City pokonała Cardiff City. W sezonie 2007/2008 wystąpił 14 razy w drużyn